Chryzantéma (Chrysanthemum sp.)

Chryzantémy patří do čeledi hvězdnicovitých rostlin, stejně jako například pampelišky nebo sedmikrásky. Z našich domácích rostlin jsou nejpříbuznější kopretinám, se kterými ještě nedávno tvořily jeden rod. Divoké chryzantémy se kopretinám opravdu velmi podobají, ale jejich květenství obvykle bývají žlutá. Proto i jméno chryzantéma, které pochází z řečtiny, znamená „zlatý květ“. Zahradníci a šlechtitelé během staletí dokázali vypěstovat nepřeberné množství kultivarů různých tvarů, barev a velikostí. V Evropě se soustavně pěstují od konce 18. století, ale například v Číně již více než 3500 let!
ruzova.JPG
zluta.jpg
trasnita.jpg
Ve východní Asii patří zejména vyšlechtěné plnokvěté formy mezi nejvznešenější a nejoblíbenější květiny. Květ chryzantémy je znakem japonské císařské rodiny a nejvyšší japonské státní vyznamenání se nazývá řád Chryzantémy. V Číně i v Japonsku se devátý den devátého měsíce slaví Festival chryzantém, při kterém si lidé připomínají vítězství bájného hrdiny nad strašlivou příšerou. Celá města jsou vyzdobena chryzantémami, lidé pijí chryzantémový čaj a odívají figuríny zpodobňující bájné hrdiny a božstva do šatů z chryzantémových květů. Tyto květiny jsou také častým námětem tradičních obrazů a básní. V populární kultuře se kolem chryzantém točil například děj čínského výpravného filmu Kletba zlatého květu.

Je škoda, že v našich končinách jsou chryzantémy spojeny především s Dušičkami a používají se hlavně pro výzdobu hrobů. Je to dáno tím, že u nás tyto rostliny kvetou až na podzim a vydrží pěkné i v nepříznivém počasí.
standarta.png
figuriny.jpg
obraz.jpg
Jak je vidět, chryzantémy si pověst pouhého hřbitovního kvítí nezaslouží. Na Dušičky nebo na zahradu si pořiďte tradiční odolný keřík v květináči, ale domácnost zkuste vyzdobit plnokvětou formou, která Vás oslní svou tajemnou a křehkou krásou.
filmI.jpg
filmII.jpg
Odkazy na použité obrázky:

http://missowl.com/wp-content/uploads/2014/09/CurseOfTheGoldenFlower05.jpg

http://screenmusings.org/movie/blu-ray/The-Curse-of-the-Golden-Flower/images/
Curse-of-the-Golden-Flower-113.jpg

http://www.chinancient.com/wp-content/uploads/2010/05/chrysanthemum-02.jpg

https://japanesehealthylife.files.wordpress.com/2013/09/21.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6d/
Flag_of_the_Japanese_Emperor.svg/1024px-Flag_of_the_Japanese_Emperor.svg.png

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1c/
King%27s_Pleasure_Class_1.jpg/800px-King%27s_Pleasure_Class_1.jpg

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/2b/
Chrysanthemum_%27Dance%27.JPG/1024px-Chrysanthemum_%27Dance%27.JPG

https://indonesia.fun-japan.jp/~/media/Mpf/Articles/2014/12/11/20141211-09-01-Chrysanthemum-kiku-bonsai.ashx?la=id-ID
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one