Fíkovník

Na světe roste asi 850 druhů fíkovníků. Patří sem obrovské stromy, keře, liány, malé plazivé byliny i epifyty (rostliny žijící na jiných rostlinách). Většinu fíkovníků nalezneme v tropech celého světa, ale několik druhů se vyskytuje i v subtropickém pásu.
Fíkovníky mají pro mnohé národy velký význam. Například některé druhy jsou v Indii posvátné. Buddha prý pod fíkovníkem dosáhl osvícení a pod jiným druhem fíkovníku se narodil hinduistický bůh Višnu. Ficus carica se již od starověku pro své jedlé plody pěstuje i v Evropě. Podle Bible zakryli po vyhnání z Ráje Adam s Evou svou nahotu právě listy fíkovníku. Stejný motiv byl po staletí používán i v evropském umění. Během cudnějších dob byly nahým postavám na starších sochách a obrazech fíkové listy na citlivé partie dokonce přidávány.
fíkus malolistý

fíkus malolistý

Dospělý fíkus malolistý (Ficus benjamina) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/02/Starr_080608-7576_Ficus_benjamina.jpg/1024px-Starr_080608-7576_Ficus_benjamina.jpg
Jako pokojové rostliny se u nás nejčastěji pěstují tři druhy fíkovníků, které zde krátce zmíním.
Ficus elastica (fíkovník pryžodárný)
Původní je ve východní Indii a v Indonésii, kde dorůstá výšky až 40 metrů. Velké rostliny si udržují stabilitu pomocí dlouhých kořenů tvořících široké lišty na bázi kmene. Indové živé kořeny natahují přes propasti a za určitou dobu si tak vypěstují celý most, který se s věkem stává silnějším a pevnějším. Drobné květy tohoto fíkovníku jsou opylovány jediným druhem vosičky, který žije pouze v jihovýchodní Asii. Proto se jinde tato rostlina množí řízkováním. Obsahuje dráždivý mléčně zbarvený latex, který se dříve používal k výrobě pryží.

 
fík. pryžodárný

fík. pryžodárný

Ficus elastica https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Ficus_elastica.Ghana.jpg
fík. pryžodárný

fík. pryžodárný

Ficus elastica https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/51/Living_root_bridges,_Nongriat_village,_Meghalaya2.jpg
Běžná pokojová rostlina fíkovník pryžodárný (Ficus elastica) ve svém přirozeném prostředí. Z jeho kořenů se v Indii staví živé mosty.

Ficus elastica (listy 10-35cm dlouhé)
 
fík. pryžodárný

fík. pryžodárný

Ficus elastica https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/Ficus_elastica_leaves_01.JPG
fíkus malolistý

fíkus malolistý

Ficus benjamina https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Starr_070123-3740_Ficus_benjamina.jpg
Ficus benjamina (fíkus malolistý)
Je oficiálním stromem Bangkoku a v jihovýchodní Asii dorůstá výšky 30 metrů. Tato rostlina dokáže ze vzduchu účinně odstraňovat škodlivý formaldehyd, který vzniká při spalování různých uhlíkatých látek (vyskytuje se například v cigaretovém kouři nebo ve výfukových plynech). Konce listů má zakončeny špičkou, která pomáhá odvádět vodu z povrchu listu a brání tak vzniku houbových infekcí. Při pěstování v interiéru je citlivý na změnu stanoviště. Po přesunu na nové místo často shodí část listů.


F. benjamina (listy 6-13cm)
fíkus lyrový

fíkus lyrový

Ficus lyrata https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Ficus_lyrata_kz2.JPG/640px-Ficus_lyrata_kz2.JPG
Ficus lyrata (fíkus lyrový)
Pochází z tropických lesů západní Afriky. Jeho semena klíčí v korunách jiných stromů, kam jsou zanesena ptáky. Mladé rostlinky spouští k zemi dlouhé kořeny, které postupně obalí kmen hostitelského stromu a zadusí ho. V našich podmínkách se ale Ficus lyrata pěstuje jako běžný samostatně rostoucí stromek.


F. lyrata (listy až 30x45cm)
 
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one