Vánoční hvězda

Vánoční hvězda

Vánoční hvězda

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Poinsettia_tree.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fa/Poinsettia_tree.jpg

Vánoční hvězda je lidové označení pro pryšec nádherný. Můžeme se setkat i názvem Poinsettia, který se používá hlavně v USA.
Botanicky ale vánoční hvězdy patří do početného rodu pryšců, který zahrnuje asi 2000 druhů rostoucích na celém světě. V České republice se setkáme jen s malinkými bylinnými pryšci (třeba známý pryšec chvojka), ale jiné pryšce mají podobu keřů, stromů a pouštní druhy jsou velmi podobné kaktusům. Takovou rozmanitost v rámci jednoho rodu si v našich končinách jen těžko představíme.

Všechny pryšce tvoří zvláštně uspořádaná nenápadná květenství zvaná cyathia, která jsou někdy, jako například u vánoční hvězdy, podepřena výraznými a barevnými listeny. Pryšce také při poranění vylučují mléčně zbarvený latex, který je u některých pryšců vysoce dráždivý a jedovatý, ale u jiných druhů se naopak využívá na zmírnění bolesti nebo jako projímadlo.
Latinský název Euphorbia odkazuje na řeckého lékaře Euphorba. Ten na počátku našeho letopočtu působil v Numidii (království v severní Africe) na dvoře krále Juby II. Král trpěl silnými bolestmi břicha a Euphorbus ho vyléčil právě za použití šťávy z pryšce.

Vánoční hvězda pochází z Mexika a Střední Ameriky, kde často roste jako keř. Podle pověsti z 16. století žila na venkově dívka Pepita, která byla tak chudá, že na Vánoce nemohla přinést žádný dar na oslavu Ježíšova zrození. Anděl ji poradil, aby u cesty natrhala plevel a položila jej v kostele před oltář. Dívka tak učinila a z plevele začaly vyrůstat nádherné červené květy vánoční hvězdy (my už víme, že to nebyly květy, ale listeny). Díky této pověsti se vánoční hvězda v Mexiku začala používat k sváteční výzdobě kostelů. V 19. století se přičiněním velvyslance Joela Poinsetta dostala vánoční hvězda do USA. V první polovině 20. století se stala neodmyslitelnou součástí amerických Vánoc a dnes se prodává na celém světě. Kromě typicky červených listenů lze dnes zakoupit i rostliny žluté či růžové. Oproti jiným pryšcům není vánoční hvězda příliš jedovatá. Nemusíme se proto obávat, že by na Štědrý den došlo při náhodném požití postícími se dětmi nebo hladovými příbuznými k tragédii. Nezapomínejme ale na projímavé účinky!
detail květenství vánoční hvězdy https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/12/17/11/45/poinsettia-571359_960_720.jpg
detail květenství vánoční hvězdy https://pixabay.com/static/uploads/photo/2014/12/17/11/45/poinsettia-571359_960_720.jpg
vánoční hvězda ve svém přirozeném prostředí https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/Poinsettia_bush_belize.jpg
vánoční hvězda ve svém přirozeném prostředí https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b6/Poinsettia_bush_belize.jpg

Kromě vánoční hvězdy zmíním ještě dva druhy pryšců, které se často pěstují v domácnostech. Prvním je pryšec zářivý, takzvaná Kristova koruna (Euphorbia milii). Původní je na Madagaskaru, ale prý již ve starověku byl zavlečen na Blízký východ. Pryšec zářivý má až tři centimetry dlouhé trny a věnec z této rostliny měl údajně Kristus na hlavě při svém ukřižování. Dnes se pěstuje hlavně pro červeně zbarvené listeny.
Druhý druh se nazývá pryšec trojúhlý (Euphorbia trigona) a pochází ze střední Afriky. Silně připomíná kaktus, ale prozradí ho přítomnost latexu. Zajímavostí je, že ani ve své vlasti neroste divoce, ale pouze jako vysazovaná rostlina. Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu nebylo nikdy pozorováno kvetení, jedná se zřejmě o křížence.

Vánoční hvězda je opravdu ideální rostlinou pro sváteční čas. Kromě svého neobvyklého a slavnostního vzhledu je opředena i pověstmi, které můžete při štědrovečerní večeři vyprávět svým blízkým. V žádném případě proto nesmí ve vaší vánočně vyzdobené domácnosti chybět!

pryšec zářivý

pryšec zářivý

(Euphorbia milii) https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Euphorbia_milii_Red_Plant_TorreLaMata.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one