Vánoční kaktus

S. truncata

S. truncata

S. truncata
S. truncata

S. truncata

řez dvoustranně symetrickým květem S. truncata
Vánoční kaktus (Schlumbergera sp.)
Rod Schlumbergera má pouhých šest druhů a všechny rostou ve vlhkých horách jihovýchodní Brazílie. Jedná se o takzvané epifyty, tedy rostliny, které rostou na jiných rostlinách (ne v půdě), nejčastěji ve větvích stromů. Nejedná se však o parazity, protože si veškeré živiny obstarávají samy.
V Evropě se pěstují od počátku 19. století a po dlouhou dobu panoval značný zmatek ohledně jejich vědeckého řazení. Každý z botaniků si pro dovezený kaktus vymyslel vlastní rodové jméno a až za několik desetiletí se zjistilo, že tyto různě pojmenované rody si jsou ve skutečnosti blízce příbuzné a byly proto všechny sloučeny do rodu Schlumbergera, pojmenovaného na počest francouzského šlechtice a sběratele kaktusů Frédérica Schlumbergera. Dodnes se tak můžeme setkat s použitím starších latinských názvů, které všechny popisují stejné rostliny. Lidově se rodu Schlumbergera říká vánoční kaktus, protože v evropských podmínkách květe právě v tomto období. V Brazílii se mu naopak říká Flor de Maio – májový květ, protože na jižní polokouli kvete právě v květnu.
Vánoční kaktusy nemají listy. Fotosyntézu zajišťuje zploštělý článkovaný stonek. Květy vyrůstají na konci stonku z útvarů zvaných areoly (typický útvar všech kaktusů) a jsou velice zdobné. Skládají se z 20 až 30 okvětních lístků, které částečně srůstají a tvoří květní trubku. Z ní vyčnívají žluté tyčinky a barevná čnělka s bliznou. Obvykle jsou květy růžové, ale existují i bílé, červené, žluté či vícebarevné formy.
Existují dvě hlavní skupiny kultivarů. S. truncata má ostře zubaté okraje článků, dvoustranně souměrné a nepřevislé květy a žlutý pyl, S. buckleyi má oblé okraje článků, převislé a pravidelné květy a růžový pyl. Všechny kultivary vánočních kaktusů se velmi dobře množí stonkovými řízky, jsou nenáročné na pěstování a jsou odolné vůči škůdcům. Aby vánoční kaktusy kvetly, musí být před nasazením poupat umístěny v chladnějším prostředí (kolem 15°C).
Vánoční kaktusy jsou často zaměňovány s takzvanými velikonočními kaktusy, které ale patří do jiného rodu (Hatiora gaertneri). Mají červené pravidelné květy, kvetou na jaře a oproti vánočním kaktusům vyžadují poněkud vyšší péči.
S. buckleyi

S. buckleyi

S. buckleyi v podání francouzského karikaturisty 19. století J. J. Grandvillea
S. buckleyi

S. buckleyi

pravidelný květ S. buckleyi
Odkazy na obrázky:
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ef/Cactus_de_no%C3%ABl_rev.jpg/1280px-Cactus_de_no%C3%ABl_rev.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Schlumbergera_06_ies_trimmed.jpg/1280px-Schlumbergera_06_ies_trimmed.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/73/Grandville_Fleurs_Kaktus.jpg/256px-Grandville_Fleurs_Kaktus.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Schlumbergera_Buckleyi_Group.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one